Gramofon MT1-EVO


Opis


m2

Gramofon MT-1 EVO jest to dalsza ewolucja naszego flagowego modelu MT-1 „Mr. Black”. Nie jest to zupełnie nowy model stworzony a wyglądem bardzo przypomina poprzednika i jest to zabieg celowy. Pozostawiliśmy też bez zmian wiele sprawdzonych rozwiązań, które zyskały uznanie wśród naszych klientów. Wprowadziliśmy wszakże kilka kluczowych modyfikacji, które sprawiają, że nowa wersja jest jeszcze lepsza i nowocześniejsza. Najwięcej różnic znajdziemy w sferze trudno dostrzegalnej gołym okiem – chodzi o dobór materiałów dla niektórych komponentów.
Kluczowy dla działania całego mechanizmy element czyli tzw. subchassis wykonaliśmy tym razem nie z aluminium lecz z akrylu – co dzięki unikalnej konstrukcji pozwoliło zwiększyć stopień tłumienia drgań, wygasić szkodliwe rezonanse i poprawić właściwości soniczne gramofonu. Stworzoną od zera i naszym zdaniem dość nowatorską konstrukcję ma także talerz, który w wersji podstawowej MT-1 wykonany jest a litego aluminium natomiast w wersji EVO jest to konstrukcja hybrydowa, składająca się z dysku akrylowego oraz ze stalowego pierścienia wewnętrznego, którego zadaniem jest zwiększenie bezwładności oraz poprawa stabilności obrotów. Obydwie części połączone są w sposób elastyczny co przypomina konstrukcje znane ze świata motoryzacji – np. koło pasowe z tłumikiem drgań, koło dwumasowe. Tak zbudowany talerz jest następnie precyzyjnie wyważany dla uzyskania jak najlepszej stabilności oraz zmniejszenia obciążenia łożyska głównego gramofonu.
Kolejna zmianą wartą wymienienia jest zastosowanie sprężyn stożkowych asymetrycznych. W standardowym gramofonie MT-1, rama nośna (subchassis) porusza się na trzech sprężynach stożkowych o takich samych parametrach. W nowej wersji stosujemy sprężyny asymetryczne o podatnościach dobranych do potrzeb – a w szczególności do iloczynu masy ramienia oraz wymaganej odległości osi ramienia od osi głównej talerza gramofonu (zgodnie z formułą opisjącą działanie dźwigni). Dzięki temu wszystkie sprężyny pracują w optymalny sposób a także mamy możliwość łatwiejszego doboru ramion – zarówno ultra lekkich jak też bardzo ciężkich.
Ostatnia zmiana warta opisania a zarazem najbardziej widoczna gołym okiem to zintegrowana z talerzem mata, składająca się z optymalnie dobranych wymiarami krążków z naturalnego zamszu oraz zabezpieczającej tę strukturę formy ze stali kwasoodpornej – neutralnej magnetycznie. Poza intrygującym wyglądem jest to rozwiązanie dające praktyczną korzyść gdyż zapewnia lepszą stabilizacją płyty gramofonowej na talerzu po nałożeniu ciężkiego docisku. Docisk gramofonowy jest teraz dostępny jako dodatkowe akcesorium gdyż nasi klienci dość często decydują się na zakup gramofonu w zestawie ze sterownikiem PSC oraz dociskiem z elektronicznym modułem do pomiaru prędkości obrotowej – InteliClamp, który również dzięki znacznej masie doskonale pełni funkcję docisku stabilizującego płytę.
Podsumowanie różnic pomiędzy MT-1 oraz MT-1 EVO:

MT-1 MT-1 EVO
subchassis aluminium pokryte lakierem akrylowym szkło akrylowe lite (PMMA), polerowane
talerz aluminium pokryte lakierem akrylowym (8g) Konstrukcja hybrydowa: szkło akrylowe lite (PMMA) + dysk stalowy + silikon dla tłumienia drgań (9kg)
sprężyny zawieszenia stożkowe symetryczne Stożkowe asymetryczne, dobierane do konfiguracji z konkretnym ramieniem
mata gramofonowa klasyczna mata w postaci dysku z naturalnego zamszu konstrukcja hybrydowa zintegrowana z talerzem (zamsz naturalny + kwasówka)

warm-up

Parametry

Masa talerza 9 kg
Masa całego gramofonu 18 kg
Szerokość 47,5 cm
Głębokość 40 cm
Wysokość (bez docisku i ramienia) 20 cm
Wysokość talerza 4 cm
Prędkość obrotowa 33 1/3 RPM / 45 RPM, zmiana ręczna
Napęd silnik synchroniczny, napęd paskowy
Zasilanie 230V, 50Hz

Pliki do pobrania

Galeria